Ryzyko towarzyszy nam nieustannie niemal we wszystkich naszych czynnościach życiowych. Słyszymy często o zdarzeniach mających negatywne skutki: kolega złamał nogę jeżdżąc na rowerze, koleżanka zachorowała będąc na urlopie, na przechodnia spadł gzyms, a kuzyn który zalał sąsiada z dołu, teraz musi z tego tytułu ponosić koszty remontu. Przykłady takich zdarzeń losowych, którym nie możemy zapobiec i przewidzieć czasu ich wystąpienia, możemy mnożyć. Często nasze indywidualne działania nie są w stanie zredukować ryzyka i skutków takich zdarzeń.
Podstawowym sposobem ograniczenia skutków niekorzystnych zdarzeń jest ubezpieczenie, które polega na kupowaniu pewności, że w sytuacji, jeśli spotka nas negatywne zdarzenie, będzie można liczyć, iż niekorzystne skutki takiego zdarzenia zostaną wyeliminowane lub znacznie ograniczone. Innymi słowy, zasadniczym celem ubezpieczeń jest realizowanie funkcji ochrony ubezpieczeniowej, przez eliminowanie obaw związanych z finansowymi skutkami niepożądanych zdarzeń losowych.
Na ogół to sami decydujemy czy chcemy ponosić pełne ryzyko związane z niosącym dla nas negatywne skutkizdarzeniem losowym, czy teżdecydujemy się zawrzeć umowę ubezpieczenia, przenosząc to ryzyko na ubezpieczyciela. Jednak w określonych sytuacjach państwo stosuje przymus ubezpieczeniowy, nakładając przepisami obowiązek ubezpieczenia i decyduje się naodstąpienie od swobody zawarcia umowy, będącej regułą w ubezpieczeniach gospodarczych.
Z jakich powodów wprowadzany jest przymus zawarcia umowy ubezpieczenia? Nałożenie na dany podmiot obowiązku uzasadniane jest interesem społecznym i ekonomicznym wynikającym z potrzeby zapewnienia ochrony osobom poszkodowanym. Ochronę poszkodowanym zapewnić ma ubezpieczyciel, który w przypadku zdarzenia przewidzianego umową ubezpieczenia, jest zobowiązany z założenia do wyrównania poniesionej szkody w możliwie krótkim czasie i w pełnej wysokości. Zatem wprowadzanie ubezpieczeń obowiązkowych miałoby być uzasadnione w przypadkach, gdy pojawia się zagrożenie wystąpienia licznych szkód, często poważnych rozmiarów, a potencjalny sprawca szkody (gdy mamy do czynienia z zagadnieniem odpowiedzialności cywilnej) z jednej strony może nie mieć środków na dokonanie kompensacji, a z drugiej może nie być świadomy możliwości zastosowania innego rodzaju instrumentu (np. w postaci ubezpieczenia dobrowolnego), na podstawie którego poszkodowany otrzyma wyrównanie szkody. Naturalnym jest zatem, że jako pierwsze obowiązkowe ubezpieczenie gospodarcze rozwinęło się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych.Ponadto za wprowadzaniem ubezpieczeń obowiązkowych przemawia ważny interes ogólnospołeczny polegający na ochronie określonych dóbr, zwłaszcza w przypadkuwystępowania zbyt niskiej świadomości potencjalnych poszkodowanych co do celowości zawarcia ubezpieczenia.
Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia może być nałożony zatem na dany podmiot w związku z wykonywaną działalnością zawodową lub posiadanym mieniem. W Polsce przymus ubezpieczeniowy uregulowany został ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003r., która zalicza do obowiązkowych trzy podstawowe ubezpieczenia:
Ponadto do obowiązkowych zaliczane są ubezpieczenia, w których przymus został nałożony na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską, nakładających na określone podmioty obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia. Obecnie obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia spoczywa w związku z powyższym na kilkudziesięciu podmiotach m.in. na wykonujących zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, notariusze), pośrednikach ubezpieczeniowych (broker, agent), doradcach podatkowych, zarządcach nieruchomości, pośrednikach w obrocie nieruchomościami, inżynierach budownictwa i architektach czy też organizatorach imprez masowych.
Co wyróżnia ubezpieczenia obowiązkowe? Do cech charakterystycznych takich ubezpieczeń należy zakres określony przez prawo orazbrak możliwości umownego zawężenia zakresu ubezpieczenia - ubezpieczyciel nie może wprowadzać dodatkowych wyłączeń odpowiedzialności ponad określone przepisami. Państwo bardzo często wprowadzaminimalną sumę gwarancyjną, stanowiąca górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela w ubezpieczeniu OC, aby zapewnić poszkodowanym pełne wyrównanie szkody przez ubezpieczyciela. Żaden ubezpieczyciel prowadzący działalność w danym zakresie nie może ponadto odmówić zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego. Taka możliwość zachodzi za to w ubezpieczeniach dobrowolnych. Charakterystyczne dla obowiązkowych ubezpieczeń OC jest także prawo ubezpieczycielado wystąpienia (w określonych sytuacjach)z tzw. regresem, czyli uprawnieniem dochodzenia zwrotu wypłaconej kwoty od osoby odpowiedzialnej za wyrządzenie szkody. Przykładem zastosowania regresu jest wystąpienie przez zakład o zwrot wypłaconego odszkodowania do kierującego pojazdem, który wyrządził szkodę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Szczególny dla ubezpieczeń obowiązkowych jest ponadto brak możliwości rozwiązania umowy i odmowy udzielania ochrony ubezpieczeniowej, gdy nie została opłacona składka bądź jej raty. W przypadku ubezpieczeń obowiązkowych, ubezpieczyciel takie uprawnienie posiada. Należy jednak pamiętać, że w końcu taką niezapłaconą składkę z tytułu ubezpieczenia obowiązkowego należną ubezpieczycielowi należy zapłacić, a gdy tego nie zrobimy, może zostać rozpoczęte postępowanie windykacyjne. Co więcej, cechą niektórych ubezpieczeń obowiązkowych (w tym OC posiadacza pojazdu mechanicznego) jest mechanizm automatycznego wznowienia umowy ubezpieczenia na kolejny okres, do którego dochodzi gdy została opłacona składka w pełnej wysokości za poprzedni okres ubezpieczenia i nie doszło do wypowiedzenia umowy przez ubezpieczającego.
Nałożony przymuszawarcia umowy ubezpieczenia to również sankcje nakładane w sytuacji, kiedyobowiązek nie został zrealizowany. W przypadku OC komunikacyjnego wysokość kary w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za niespełnienie obowiązku, stanowi równowartośćdwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (dla posiadaczy samochodów osobowych), trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (dla posiadaczy samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów) oraz jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę (dla właścicieli pozostałych pojazdów). Zatem, jeżeli właściciel samochodu osobowego nie posiada w roku 2012 obowiązkowego ubezpieczenia OC, narażony jest tym samym na karę w wysokości 3.000 zł.W przypadku dwóch pozostałych grup, kwoty kar są niższe niż dla OC komunikacyjnego ale i tak stanowią istotną dolegliwość dla rolników.
Istnieją różne kategorie ubezpieczeń. Podstawowy podział ubezpieczeń to ubezpieczenia gospodarcze i społeczne. Do ubezpieczeń społecznych należą: ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, a ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego. Mają one charakter obowiązkowy. W ubezpieczeniach gospodarczych, nawet jeśli występuje przymus zawarcia umowy (który nie jest regułą), można wybrać ubezpieczyciela. Ubezpieczenia gospodarcze dzielą się na osobowe, w których przedmiotem jest życie lub zdrowie oraz ubezpieczenia majątkowe, gdzie przedmiotem ubezpieczenia jest mienie, czyli konkretne dobra materialne lub odpowiedzialność cywilna (OC). W przypadku ubezpieczeń OC celem jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa majątkowego. Służy ono w sytuacji, gdy na skutek naszego zachowania (np. w wyniku kierowania samochodem lub zdarzenia w naszym mieszkaniu) zostanie wyrządzona szkoda innej osobie, ubezpieczyciel zobowiązany jest to zapłacenia poszkodowanemu odpowiedniego odszkodowania.
Ochronę ubezpieczeniową można uzyskać zawierając umowę ubezpieczenia. Zgodnie z kodeksem cywilnym, przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Mamy zatem do czynienia z umową dwustronną, w której po jednej stronie występuje wyspecjalizowany podmiot – ubezpieczyciel, po drugiej – ubezpieczający, którym może być każdy, kto poszukuje ochrony ubezpieczeniowej: osoba fizyczna czy też przedsiębiorstwo narażone na ryzyka związane z działalnością. Natomiast ubezpieczyciele zaliczani są do podmiotów zaufania publicznego i aby mogli prowadzić swoją działalność, muszą spełnić szereg warunków, które są im stawiane w celu zapewnienia bezpieczeństwa płacącym składki. Do kryteriów jakie muszą spełniać ubezpieczyciele zalicza się m.in. uzyskanie zezwolenia na wykonywanie działalności, które poprzedza zagwarantowanie środków finansowych i przedstawienie planu biznesowego. Sytuacja finansowa ubezpieczyciela jest także na bieżąco sprawdzana przez organ nadzoru, gdy już działalność ubezpieczeniowa jest prowadzona. Dodatkowo bezpieczeństwo ubezpieczonych ma zwiększać ograniczenie na mocy przepisów pozaubezpieczeniowej działalności ubezpieczycieli, którzy muszą skupiać się na wypełnianiu swojej roli związanej z dostarczaniem ochrony ubezpieczeniowej. Ponadto (również ze względów bezpieczeństwa finansowego), rozdzielona jest działalność ubezpieczycieli oferujących umowy ubezpieczenia na życie oraz dostarczających ochrony w zakresie pozostałych ubezpieczeń, tj. nie można zawrzeć z tym samym podmiotem, w którym mamy ubezpieczenie na życie, również ubezpieczenia związanego z samochodem lub mieszkaniem.
Zawierając umowę ubezpieczenia, otrzymujemy od ubezpieczyciela dokument potwierdzający, czyli polisę ubezpieczeniową.
Wymienione formalności dotyczą zarówno zakładów komercyjnych jak i towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.
Korzyści z umowy ubezpieczenia
Skorzystanie z ubezpieczenia niesie za sobą konkretne korzyści, a do najważniejszych z nich zaliczamy:
Ważne nie tylko samo ubezpieczenie, ale jakie
Ważne jest jednak nie tylko, aby się ubezpieczyć, ale także żeby ochrona była dostosowana do potrzeby bezpieczeństwa osoby, która umowę zawiera, a płacona cena, czyli wysokość składki, choć bardzo istotna, nie przesłaniała nam wszystkich innych aspektów umowy. Zawierając umowę ubezpieczenia powinniśmy zwracać uwagę na zakres wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela,jak również sumę ubezpieczenia, czy udziały własne.
Wspomniana suma na jaką zawieramy umowę, stanowi jej bardzo istotny element, gdyż wyznacza górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Niekiedy zawierając umowę ubezpieczenia myślimy o zaoszczędzeniu pewnej części, a ponieważ suma ubezpieczenia (w ubezpieczeniach OC suma gwarancyjna) jest jednym z elementów, od którego zależy wysokość składki, decydujemy się na niższą sumę. Często jednak nasza oszczędność okazuje się pozorną, a zamiast korzyści mamy w efekcie poważną stratę. Jeżeli na przykład samochód o wartości 30 tysięcy złotych, ubezpieczymy na sumę 20 tysięcy, a następnie ten samochód zostanie ukradziony, dostaniemy o 10 tysięcy złotych mniej niż wynosi jego wartość! W takiej sytuacji mówimy o tzw. niedoubezpieczeniu, którego przykłady można mnożyć, a znajdujemy je np. w ubezpieczeniu mieszkań czy majątku firmowego.
Ponadto ubezpieczyciele stosują tzw. udziały własne. Korzystając z takiej opcji, zapłacimy za umowę niższą składkę, lecz musimy liczyć się z niższym odszkodowaniem w przypadku szkody. Gdy udział własny wynosi 20%, oznacza to, że w przypadku utraty samochodu wartego 30 tys. zł, nasze odszkodowanie wyniesie 24 tys., czyli dostaniemy o 6 tys. mniej niż wynosi faktyczna strata.
Rolnicy prowadzą działalność o bardzo dużym znaczeniu społecznym i gospodarczym, a jednocześnie są poważnie narażeni na skutki niekorzystnych zdarzeń losowych, choćby związanych z pogodą, które mogą zniszczyć zabudowania gospodarcze, zniszczyć plony czy też doprowadzić do padnięcia zwierząt. Kataklizmy takie jak powodzie czy trąby powietrzne, które niestety nie są w Polsce w ostatnich latach niczym niezwykłym, mogą prowadzić do zniszczenia gospodarstwa rolnego i konieczności zaprzestania działalności. Również fatalne skutki mogą przynieść huragany, deszcze nawalne, grad, burze czy susza. Sposobem na ograniczenie zastraszających konsekwencji takich zjawisk pogodowych jest ubezpieczenie, z którego środki mogą złagodzić skutki i pomóc w odbudowie gospodarstwa po kataklizmie. Komercyjni ubezpieczyciele często jednak nie posiadają odpowiedniej oferty dla rolników, a za ubezpieczenie domagają się wysokich składek, na które wielu rolników nie stać. Zatem dla wielu rolników rozwiązaniem może być towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych (TUW). Warte rozważenia jest nie tylko skorzystanie z oferty istniejącego towarzystwa, ale nawet uruchomienie własnego TUW-a, które pozostaje dużo prostsze i mniej kosztowne, niż wielu mogłoby się wydawać.
Ubezpieczenia obowiązkowe
Jakie zatem ubezpieczenia powinien zawierać rolnik, aby zyskać poczucie ochrony nie tylko przed skutkami zjawisk pogodowych, ale także innych niepożądanych zdarzeń? Część ubezpieczeń rolniczych ma charakter obowiązkowy, tj. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych. Ubezpieczenia te mogą być zawarte w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych, jeśli oferuje ono takie ubezpieczenia.
Ubezpieczeniu OC podlegają rolnicy indywidualni, posiadający gospodarstwo. Zawarta umowa ubezpieczenia OC obejmuje nie tylko rolnika, ale i osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym (małżonek, dzieci) oraz inne osoby pracujące w tym gospodarstwie. Gdy rolnik bądź którakolwiek z wymienionych osób wyrządzi szkodę innej osobie trzeciej w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego, odszkodowanie płaci zakład ubezpieczeń - zatem chroniony jest majątek rolnika. Ubezpieczyciel zapłaci np. jeśli krowy należące do ubezpieczonego rolnika pokonają ogrodzenie na pastwisku i dokonają zniszczenia zasiewów na polu sąsiada.
Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia budynków powstaje, gdy budynek zostanie pokryty dachem. I to ubezpieczenie również może być zawarte w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych. Ubezpieczenie to chroni przed finansowymi skutkami zniszczenia budynku, np. w wyniku huraganu czy gradu. Ponadto, rolnik zobowiązany jest zawrzeć ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego. W sytuacji, gdy rolnik poruszający się ciągnikiem rolniczym po drodze publicznej spowoduje wypadek komunikacyjny, jedynie taka polisa sprawi, że szkodę wyrządzoną przez rolnika pokrywać będzie zakład ubezpieczeń.
Inne ubezpieczenia
Wspomniane ubezpieczenia obowiązkowe jednak nie zabezpieczają rolnika i gospodarstwa rolnego przed wszystkimi negatywnymi skutkami zdarzeń, którym rolnik nie jest w stanie zapobiec. Nie obejmują one strat rolnika w płodach rolnych czy zwierzętach, zatem rolnik musi dbać o wykupienie dalszych ubezpieczeń, poza obowiązkowymi. W tym celu, niezbędne może okazać się zawarcie umowy ubezpieczenia w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych. W takim towarzystwie jego członkowie, jeśli również są rolnikami, mogą mieć duży wpływ na tworzenie oferty ubezpieczeniowej, w tym na jej zakres, a także cenę.
Rolnicy powinni przede wszystkim zadbać o ubezpieczenie na składniki majątku wchodzące w skład gospodarstwa - głównie maszyny, urządzenia rolnicze, tj. kombajny, ciągniki rolnicze, ładowarki. Ubezpieczenie powinno chronić od wypadku, kradzieży, rabunku czy też ognia i innych zdarzeń losowych. Przezorny rolnik również powinien posiadać ubezpieczenie elementów wyposażenia budynków mieszkalnych oraz gospodarskich, ale także środków obrotowych – pasz, nawozów czy środków ochrony roślin.
Dopłaty do ubezpieczeń
Warto również, aby rolnicy pamiętali, że mogą korzystać z dopłat do określonych ubezpieczeń. Dopłaty udzielane są do składek z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych, od zasiewu do ich zbioru od ryzyka szkód spowodowanych nie tylko przez powódź, lecz i m.in. huragan, deszcz nawalny, grad, piorun, suszę czy ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne. Ponadto dopłaty dotyczą ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, od większości z wymienionych ryzyk, w tym powodzi, ale także od uboju z konieczności. Dopłaty do składek wynoszą od 40 do 50% składki z tytułu ubezpieczenia zarówno upraw jak i zwierząt gospodarskich.
Warunkiem uzyskania dopłaty jest zawarcie przez rolnika umowy z zakładem ubezpieczeń, który zawarł stosowne porozumienie z ministerstwem rolnictwa. Składki nie mogą też przekraczać określonego poziomu procentowego sumy ubezpieczenia. Nie ma formalnych przeszkód, aby zakładem, który oferuje ubezpieczenia z dopłatami, było towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych.
Warto jednak, aby rolnik pomyślał o takim ubezpieczeniu wcześniej, zamiast dopiero w czasie, gdy następuje realne zagrożenie wystąpienia danego kataklizmu, ponieważ ustawa regulująca dopłaty do ubezpieczeń rolniczych wprowadziła karencję obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej. Oznacza to, że odpowiedzialność ubezpieczyciela np. w zakresie ryzyka szkód wyrządzonych przez powódź i suszę, rozpoczyna się po upływie 30 dni od zawarcia umowy ubezpieczenia. Ustawa zakłada wypłatę odszkodowań, gdy żywioł wyrządził znaczące szkody, tj. gdy szkody w plonie głównym wyniosą co najmniej 10% lub nawet 25% dla wyrządzonych przez suszę.
Droga do TUW-a
Jak wynika z opracowania, rolnik, aby zabezpieczyć się przed skutkami zdarzeń, które są niestety dość powszechne pod naszą szerokością geograficzną, powinien zawrzeć cały szereg ubezpieczeń. Takie ubezpieczenia, dostosowane do potrzeb rolnika mogą oferować towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Rolnicy i producenci wyrobów spożywczych, mogą również zakładać specjalistyczne TUW-y, które zapewnią im konieczną ochronę. Założenie własnego TUW-a dla grupy rolników nie jest bardzo skomplikowane, a przede wszystkim wcale nie musi przerastać ich możliwości finansowych.
Zadzwoń: 58 550 96 00
lub napisz do nas: info@fwuw.pl
Copyright @ 2012 by FWUW
FUNDACJA WSPIERANIA UBEZPIECZEŃ WZAJEMNYCH ·81-742 SOPOT ·UL.WŁADYSŁAWA IV 22 ·TEL.: 58 550 96 00 ·FAX: 58 559 96 01 ·E-MAIL:info@fwuw.pl