Kto może mieć własne towarzystwo ubezpieczeniowe?

18.07.2017


Spółdzielczość ubezpieczeniowa stanowi poważną siłę na europejskim rynku ubezpieczeniowym. Inaczej to wygląda z polskiej perspektywy. Mimo, że możemy pochwalić się dużymi osiągnieciami ubezpieczeń wzajemnych do czasu II wojny światowej, to okres PRL-u skutecznie je wyeliminował z naszego rynku finansowego. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej Polaków dostrzega w nich ogromne możliwości. Szczególnie istotne jest to, że takie wzajemne towarzystwo ubezpieczeniowe może stworzyć praktycznie dowolne zrzeszenie czy wspólnota.
 

Każda wspólnota zawodowa, terytorialna, branżowa, samorządowa może mieć własny związek ubezpieczeniowy działający w ramach istniejącego już dużego TUW-u. Taką możliwość zaczynają dostrzegać nauczyciele, lekarze, adwokaci czy rzemieślnicy tworzący swoje zrzeszenia, ale także np. samorządy gminne lub powiatowe. Podstawą do jego utworzenia jest przede wszystkim dążenie do osiągnięcia korzyści ekonomicznych. Każda z tych grup stoi w obliczu bardzo zbliżonych zagrożeń, przed którymi może lub musi się skutecznie zabezpieczyć za pomocą polisy ubezpieczeniowej. Dlaczego jednak nie miałyby tego robić we własnym zakresie jako związek wzajemności członkowskiej pod parasolem TUW.

Podstawową sprawą jest dobrowolna chęć członków danej grupy do założenia własnego związku wzajemności członkowskiej. Może on powstać w istniejącym już towarzystwie jako autonomiczna grupa, rządząca się własnymi regułami, prowadzącą własną rachunkowość czy tworzącą strategię działania. Nie bez znaczenia jest fakt, że w takim przypadku, nie ma żadnych wymogów kapitałowych, bo rolę parasola ochronnego i wymóg posiadania kapitału gwarancyjnego spełnia TUW, w ramach którego powstaje taki związek.

Udział w takich związkach przynosi ubezpieczonym szereg korzyści. Przede wszystkim umożliwia realny wpływ członków na warunki ubezpieczenia i ich dostosowanie do określonych potrzeb grupy. Pozwala na odrębne rozliczanie składek ubezpieczeniowych i szkód, zapewnia uczestnictwo w podziale nadwyżki bilansowej pomiędzy członków w postaci zwrotu części składki lub jej obniżki w przyszłych okresach. Pamiętać należy również o możliwości wystąpienia strat, które członkowie związku muszą także wziąć na siebie.

 

Zadzwoń: 58 550 96 00
lub napisz do nas: info@fwuw.pl